Ключові висновки
- Рекордна активність угод: у Португалії було укладено 108 PE угод на суму €3.7 млрд у 2024 році - найвищий обсяг за десять років (17.8% CAGR з 2014 року)
- Стрімке зростання ринку виходів: вартість виходів зросла на 1,200% - з €0.2B (2023) до €2.6B (2024), що становить 71% загальної вартості угод
- Домінування ІТ-сектору: сектор інформаційних технологій лідирував із 29 угодами (27% усіх угод), за ним ішли енергетика та фінансові послуги
- Зростання венчурного капіталу: VC інвестицій досягли €886 млн у межах 122 раундів фінансування - зростання на 55% у річному вимірі
- Потоки іноземного капіталу: на транскордонні угоди припадало 73% від кількості угод, але 98% загальної вартості (€3.6 млрд)
- Прогноз на 2025 рік: прогнозується, що GDP зросте на 1.6%, випереджаючи середній показник єврозони та підтримуючи подальшу активність PE
Останнє оновлення: серпень 15, 2025
Ринок прямих інвестицій Португалії набрав значного імпульсу у 2024 році, зафіксувавши 108 угод загальною вартістю €3.7 млрд - найвищий обсяг угод за десятиліття. На порозі 2025 року португальський ландшафт PE відкриває переконливі можливості, зумовлені стійкістю економіки, структурними реформами та зростанням інтересу іноземних інвесторів, що позиціонує Португалію як один із найдинамічніших напрямів для інвестицій у середній сегмент ринку в Європі.
Пропозиції PE у 2024
Загальна вартість
Вихідне значення
Інвестиції VC
Показники ринку 2024: рік відновлення
Обсяг транзакцій досяг рекордного рівня за десятиліття
Португальський ринок прямих інвестицій продемонстрував надзвичайну стійкість у 2024, обсяг угод досяг транзакцій 108 - втричі перевищуючи обсяг угод 36, зареєстрованих у 2020. Це найсильніший рік для португальського PE з початку відстеження 2014, незважаючи на глобальні макроекономічні труднощі, включаючи підвищені процентні ставки та геополітичну невизначеність.
Обсяг та вартість транзакцій PE у Португалії (2014-2024)
Обсяг угод потроївся з 2020 року, досягнувши рекордних 108 угод у 2024 році
Вартість виходів зросла вдесятеро
Визначальною характеристикою 2024 року стала різка зміна співвідношення між інвестиціями та виходами. Хоча угоди з виходу становили лише 18% обсягу угод (19 виходів проти 89 інвестицій), на них припадало вражаючі 71% загальної вартості угод - €2.6 млрд. Це суттєво контрастує з 2023 роком, коли виходи становили лише 6% вкладеного капіталу.
Інвестиції проти вартості виходу (мільярди євро)
Значення виходу зросли з €0.2B в 2023 до €2.6B в 2024 - збільшення 1,200%
Галузь у центрі уваги: Куди рухається капітал
Технології зберігають лідерство
Сектор інформаційних технологій продовжив своє п'ятирічне домінування в потоці угод PE у Португалії в 2024 році, забезпечивши 29 угод - більш ніж удвічі більше, ніж будь-який інший сектор. Така концентрація відображає становлення Португалії як європейського технологічного хабу, зумовлене конкурентоспроможними інженерними кадрами з витратами на оплату праці на 32% нижчими, ніж у західноєвропейських аналогів, а також зростаючою екосистемою компаній-єдинорогів, зокрема Feedzai, Talkdesk і Sword Health.
Пропозиції PE за секторами (2024)
Інформаційні технології
Конкурентні інженерні таланти (32% нижчі витрати), зростаюча екосистема єдинорогів (Feedzai, Talkdesk, Sword Health), розгортання €886M VC.
Енергетика та природні ресурси
Перехід до відновлюваної енергетики та зобов'язання щодо вуглецевої нейтральності спрямовують капітал PE в інфраструктуру вітрової та сонячної енергетики й зеленого водню.
Фінансові послуги
Фінтех-інновації та трансформація цифрового банкінгу стимулюють інвестиції, поряд із модернізацією традиційних фінансових послуг.
Споживчий сектор і роздрібна торгівля
Стійке внутрішнє споживання та відновлення туризму підтримують потік угод у брендових споживчих товарах і послугах, орієнтованих на враження.
Тенденції іноземних інвестицій: домінування міжнародного капіталу
Іноземні інвестори зберігали домінуючу позицію на ринку PE Португалії протягом 2024 року: на транскордонні угоди припадало 73% обсягу угод, але вражаючі 98% їхньої загальної вартості (€3.6 млрд із сукупних €3.7 млрд). Це підкреслює сталу характеристику ринку: міжнародні інвестори здійснюють угоди великої вартості (зазвичай понад €50 млн), тоді як португальські інвестори зосереджуються на менших угодах (€5-25 млн).
Розподіл вартості 2024
Іноземні інвестори: €3.6B (98%) проти місцевих: €77M (2%)
Провідні ринки походження
Сполучені Штати
Найбільше джерело іноземного капіталу PE
Сполучене Королівство
Розглядаючи Португалію як ЄС ворота
Франція
Фокус на відновлюваній енергетиці та інфраструктурі
Іспанія
Стратегії консолідації Іберійських островів
Бразилія, Близький Схід та Туреччина
Інвестиційний портфель Golden Visa + EU
Мультиплікатори оцінки: Португалія проти Європи
Середні вхідні мультиплікатори португальського середнього ринку 6.5x EV/EBITDA - приблизно на 32% нижче за середній рівень єврозони 9-10x та значно нижче європейського медіанного значення 11.9x. Ця знижка від оцінки відображає меншу економіку Португалії, нижчі середні доходи компаній та менш конкурентну динаміку аукціонів порівняно з основними європейськими ринками, такими як UK, Німеччина та Франція.
Вхідні мультиплікатори: Португалія проти середнього показника ЄС (EV/EBITDA)
Португалія пропонує дисконт до оцінки на рівні 30-45% порівняно із середніми показниками Європи, що створює привабливі можливості для входу
Прогнози та прогнози для 2025-2026
Макроекономічні попутні вітри
Зростання GDP
1.6% прогнозує розширення 2025, випереджаючи середній показник по єврозоні
Нормалізація інфляції
Зростання споживчих цін знижується швидше, ніж у середньому по ЄС
Процентні ставки
Очікується продовження зниження ставок ECB, що зменшить витрати на фінансування
Політична стабільність
Очікується, що правоцентристський уряд збереже політику, сприятливу для бізнесу
Прогноз обсягу транзакцій
Учасники ринку прогнозують, що кількість угод PE за весь 2025 рік становитиме 90-110 транзакцій, що означає відсутність зростання або помірне зростання порівняно з рекордними 108 угодами у 2024.
Фактори зростання
- • Значний обсяг невикористаного капіталу (Banco Português de Fomento: €1B+ зобов'язань)
- • Відкладений попит на вихід з інвестицій з боку фондів наприкінці інвестиційних періодів
- • Покращення умов боргового ринку на підтримку LBO
- • Зростання корпоративного апетиту до M&A з боку європейських стратегічних інвесторів
Ризики втрат
- • Невизначеність глобальної торговельної політики
- • Економічна слабкість єврозони, що стримує активність покупців
- • Збереження високих процентних ставок, що обмежує оцінки
- • Обмежені можливості для великомасштабних транзакцій
Прогнози для секторів
| Сектори зростання | Рушійні фактори |
|---|---|
| Відновлювана енергетика | Цілі вуглецевої нейтральності стимулюють інвестиції в інфраструктуру |
| Охорона здоров'я та медичні технології | Старіння населення та цифровізація охорони здоров'я |
| Програмне забезпечення B2B | Проникнення SaaS на португальський ринок малого та середнього бізнесу |
| Туризм і гостинність | Рекордна кількість відвідувачів та модернізація інфраструктури |
Поширені запитання
Який мінімальний обсяг інвестицій потрібен для отримання Золотої візи Португалії через фонди PE?
Мінімальна інвестиція становить €500,000 у кваліфіковані португальські фонди прямих інвестицій або венчурного капіталу з терміном погашення щонайменше 5 років, за умови, що щонайменше 60% інвестовано в португальські комерційні компанії (не нерухомість). Інвестори повинні підтримувати інвестиції протягом початкового терміну фонду та відвідувати Португалію щонайменше 7-14 днів на рік.
Яка типова дохідність інвестицій у прямі інвестиції в Португалії?
Цільові чисті внутрішні норми доходності (IRR) залежать від стратегії: фонди викупу зазвичай орієнтуються на 15-20%; фонди акцій зростання орієнтуються на 18-25%; фонди венчурного капіталу орієнтуються на 20-30%; а дохідні стратегії (борг, дохід від нерухомості) орієнтуються на 5-10%. Історичні реалізовані доходи показують середньозважену IRR 17.6% для стратегій викупу.
Як оцінки португальського PE порівнюються з іншими європейськими ринками?
Середні вхідні мультиплікатори португальського середнього ринку становлять 6.5x EV/EBITDA - приблизно на 32% нижче за середній показник єврозони, що становить 9-10x, і суттєво нижче за європейську медіану на рівні 11.9x. Цей дисконт до оцінки відображає менший масштаб економіки Португалії та менш конкурентну динаміку аукціонів.
Які сектори пропонують найкращі можливості для PE у Португалії для 2025?
ІТ-сфера лідирує за обсягом угод 27%, далі йдуть енергетика та природні ресурси, фінансові послуги та споживча/роздрібна торгівля. До підсектора з високими темпами зростання належать програмне забезпечення (SaaS) B2B, інфраструктура відновлюваної енергетики, технології охорони здоров'я та експортно-орієнтоване виробництво.
Ознайомтеся з інвестиційними можливостями португальського PE
Наша команда надає експертні рекомендації щодо вибору фондів, комплексної перевірки (due diligence) та інвестицій PE у Португалії, що відповідають критеріям Золотої візи.